Handbal masculin, Liga Nationala / Stiinta MD Bacau – UCM Resita 38-40 (19-20)

Derby-ul locurilor 2 si 4 a tinut asistenta in priza pana in ultimele secunde, cand Stiinta ar fi putut egala. Nu s-a intamplat asa. Dimpotriva, detinatoarea Challenge Cup a marcat golul care a readus-o pe pozitia secunda in clasament. Victoria Resitei, desi a stat sub semnul intrebarii, a fost pe deplin meritata. In afara de cateva minute din prima treime a fiecarei reprize, formatia banateana a fost mereu in avantaj. Butulja era de neoprit, pur si simplu nu gresea nicio aruncare. Iacob si Rotaru au incercat sa-i dea sarbului o replica pe masura, dar n-au izbutit decat partial. Diferenta a facut-o jocul celorlalti jucatori, sa le spunem „de pluton”, desi unii dintre ei au o valoare certa. Jocului resitean, calm si lucid, i-au fost opuse precipitarea si lipsa de precizie a gazdelor, care l-au luat la tinta pe portarul UCM-ului. In poarta Stiintei, Spiridon si Apostu au facut un joc slab, scapand multe mingi parabile. Cand scorul ajunsese 39-32 pentru Resita, in poarta bacauana a intrat Raducu Tamas, care a inchis robinetul de goluri al oaspetilor. Mai erau insa doar 5 minute, iar Stiinta n-a izbutit mai mult decat o apropiere la 1 gol (37-38, 38-39). Resita a avut atacul cand de disputat mai erau 30 de secunde (cronometrul nu a fost oprit la o intrerupere, dar arbitrii au rezolvat problema cu masa oficiala) si a pacalit simplu apararea avansata a Stiintei.
Marcatori
Stiinta: Iacob 12, Rotaru 11, Bondar 6, Prachar 3, Ignat 3, Paunica 1, Onyejekwe 1, Tancau 1;
Resita: Butulja 12, Pasic 9, Irimescu 8, Tucanu 6, Rohozneanu 3, Ciubotariu 2, Cuciula 1.
Declaratii dupa meci
Gabriel Armanu (antrenor Stiinta Bacau): „A fost un meci in care experienta superioara a Resitei si-a spus valoarea. Dar a fost in acelasi timp o partida care ne-a facut sa capatam experienta, care ne-a intarit. Nu am fost cu mult inferiori adversarilor nostri. Diferenta au facut-o greselile pe care le-am comis in cateva momente-cheie ale intalnirii”.
Aihan Omer (antrenor UCM Resita): „A fost un meci frumos, care si-a meritat titulatura de derby. Putea castiga oricare dintre cele doua formatii, pentru ca au fost perioade cand ambele au ratat mult. Pana la urma insa am invins meritat si am revenit acolo unde ne este locul, adica pe 2. Scopul nostru este sa ajungem din nou in finala Challenge Cup”.
Clasament
1. Steaua 21 17 1 3 693-588 35
2. Resita* 22 15 1 6 700-645 30
3. Stiinta 22 12 6 4 708-662 30
4. Constanta 21 12 4 5 608-547 28
5. Suceava 21 11 3 7 627-580 25
6. Minaur 21 11 3 7 617-593 25
* Echipa penalizata cu 1 punct
Etapa a XXII-a (6 aprilie): HCM Constanta – Romvag Caracal, Stiinta Municipal Dedeman Bacau – UCM Resita 38-40 (disputat in devans), HC Odorhei – Universitatea Bucovina Suceava, CSM D&C Oradea – Dinamo Baumit Bucuresti, Uztel Ploiesti – Poli Izometal Timisoara, CSM Medgidia – Steaua MFA, Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu – Minaur Baia-Mare.