Handbal masculin / Egal pretios in Dobrogea / CSM Medgidia – Stiinta MD Bacau 34-34 (21-17)

A fost un meci de care Stiinta Municipal Dedeman Bacau s-a temut, dat fiind inceputul de retur foarte bun al dobrogenilor si modului iin care acestia si-au intarit efectivul in timpul vacantei. Pana la urma, desi a fost condusa la un moment dat cu 8 goluri, Stiinta a fost cea care a pierdut victoria printre degete, Medgidia recuperand doua goluri in ultimul minut de joc!Partida a inceput dezastruos pentru trupa antrenorilor Armanu si Bursuc. Purtata de entuziasm, formatiei gazda ii reusea orice, in timp ce Stiinta parca avea plumb in picioare. Dar, de la 16-8, devensiva bacauana s-a ermetizat, iar jocul si-a schimbat cursul la 180 de grade. Stiinta a recuperat pana la doua goluri diferenta si putea termina prima repriza la egalitate, cu mai multa atentie. Insa avantul fusese luat. Desi Medgidia a mai reusit sa mareasca diferenta la 6 goluri, Stiinta s-a apropiat constant si, gratie unei scheme tactice pe care a abordat-o in premiera in acest campionat (evoluand cu doi pivoti pe semicerc – Prachar si Tancau), a izbutit chiar sa preia conducerea la doua goluri diferenta, 34-32, cand mai era de jucat aproximativ un minut. „Pur si simplu li s-a dat mingea adversarilor nostri, pentru ca, daca esti arbitru de buna credinta, nu poti dicta joc pasiv dupa doar trei pase. Iar apoi cand am avut din nou mingea si inca eram in avantaj ni s-a dictat fault in atac si eliminare, fiind egalati cand mai erau de jucat 8 secunde”, ne-a povestit antrenorul Gabriel Armanu. „L-as mania pe Dumnezeu daca as spune ca nu sunt multumit de rezultat”, a mai declarat tanarul tehnician. „Echipa mea a dat din nou dovada de caracter, dar puteam fi sigur ca puteam recupera 8 goluri, in loc sa pierd la 3-4 diferenta? Nu ar fi fost si asta un rezultat normal, la momentul respectiv?”.
Pentru Stiinta au inscris: Iacob 12, Rotaru 8, Onyejekwe 6, Ignat 4, Bondar 1, Armanu 1, Grigorie 1, Tancau 1; Sandu Iacob ocupa primul loc in clasamentul national al golgeterilor, cu 121 goluri.
Celelalte rezultate ale etapei a XVI-a: HCM Constanta – CSM D&C Oradea 33-21 (18-12), Uztel Ploiesti – HC Odorhei 28-29 (14-14), Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu – Romvag Caracal 30-24 (12-10); partidele Minaur Baia-Mare – UCM Resita si Steaua MFA – Bucovina Suceava se vor disputa pe 20 februarie, iar meciul Poli Izometal Timisoara – Dinamo, pe 21 februarie.
7. Suceava 15 7 3 5 431-404 17
8. Minaur 15 7 3 5 427-415 17
9. Dinamo 15 8 0 7 427-418 15
10. Pandurii 16 7 0 9 423-432 14
11. Oradea 16 5 2 9 438-463 12
12. Timisoara 15 6 0 9 359-358 12
13. Ploiesti 16 2 0 14 390-478 4
14. Romvag 16 0 0 16 372-486 0
Etapa a XVII-a (24 februarie): Stiinta Municipal Dedeman Bacau – Uztel Ploiesti, Poli Timisoara – HCM Constanta, Dinamo – Steaua, Bucovina Suceava – Minaur Baia-Mare, UCM Resita – Pandurii Tg. Jiu, Romvag Caracal – CSM Medgidia, HC Odorhei – CSM D&C Oradea.