Arsenal şi Bayern Munchen s-au calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor

Germanii de la Bayern Munchen au fost invinşi, in deplasare, de Fiorentina, scor 3-2, dar cu toate acestea au acces in sferturi datorita numarului mai mare de goluri marcate in deplasare, dupa ce in prima manşa au caştigat pe teren propriu, scor 2-1. In partida de la Florenţa, Fiorentina a condus de doua ori la diferenţa de doua goluri, dar nu a putut apara acest avantaj şi a fost eliminata astfel din competiţiei. Golurile italienilor au fost reuşite de Vargas (28) şi Jovetic (54, 64), in timp ce pentru bavarezi au punctat Van Bommel (60) şi Robben (65). La Fiorentina este legitimat şi atacantul roman Adrian Mutu, dar acesta nu a evoluat fiind suspendat provizoriu, dupa ce a fost gasit dopat cu sibutramina. Arsenal a dispus cu 5 – 0 de FC Porto, dupa ce in tur pierduse cu 1 -2.