Scriitorul irlandez Bram Stoker, autorul romanului „Dracula”, are, începând de miercuri, statuie în Pasul TihuÅ£a, din judeÅ£ul BistriÅ£a-Năsăud, în faÅ£a castelului celebrului conte-vampir, informează corespondentul ROMPRES.
Statuia, care a costat 2.000 de euro, a fost ridicată la iniÅ£iativa scriitorului bistriÅ£ean Alexandru Misiuga, baron al „Casei Imperiale Dracula”, iar la dezvelirea ei a participat ÅŸi ambasadorul Irlandei în România, Patrick Cradock.
Bram Stoker (1847-1912) s-a născut într-o suburbie a oraÅŸului Dublin, Marino Crescent, ÅŸi, până la vârsta de ÅŸapte ani, a fost invalid. După o recuperare considerată miraculoasă, Stoker a reuÅŸit să-ÅŸi finalizeze studiile la Trinity College, unde s-a remarcat nu numai ca specialist în ÅŸtiinÅ£e matematice, ci ÅŸi ca atlet. Romanul „Dracula”, cel care l-a făcut faimos în întreaga lume, a fost scris în 1897, la vârsta de 50 de ani, ÅŸi nici o altă operă de-a sa nu a mai cunoscut un asemenea impact asupra cititorilor.
Povestea contelui-vampir Dracula a fost plasată în MunÅ£ii Bârgăului, din Transilvania, în Pasul TihuÅ£a, loc unde s-a construit, în anii ’80, un hotel-castel, în stilul unei case medievale. Aici, în fiecare an, în noaptea de Halloween, se organizează câte un bal mascat, la care participă peste o sută de turiÅŸti americani, împătimiÅ£i ai acestei legende transilvănene. ROMPRES