Handbal: Victorii româneşti în Cupa Challenge

Tomis Constanţa şi Dunărea Brăila au obţinut victorii importante în Cupa Challenge la handbal feminin.

Tomis Constanţa a trecut cu 32-22, pe teren propriu, de ABU Baku din Azerbaidjan, după ce la pauză formaţia noastră avea deja nouă goluri avantaj, 20-11.

Dunărea Brăila s-a impus la limită, 27-26, pe terenul formaţiei cehe Zora Olomouc, după ce la pauză scorul era egal, 13-13.

Meciurile retur vor avea loc sâmbăta viitoare, echipele noastre având de îndeplinit o simplă formalitate pentru a trece în sferturile de finală.

Alături de Tomis Constanţa şi Dunărea Brăila s-ar putea califica în sferturi şi Merignac Handball, 34-21 cu Spartak Kiev, VFL Oldenburg, 40-25 cu Zug Handball, sau Wiener Neustadt, 30-20 cu Voc Amsterdam.