Handbal feminin – Liga Campionilor: Victori categorică a Oltchimului cu Lada Togliatti

Echipa feminină de handbal Oltchim Rm. Vâlcea a învins clar, cu scorul de 35-26 (16-12), formaÅ£ia rusă Lada Togliatti, vineri seara, în Sala Sporturilor ”Traian”, în etapa a doua a fazei principale a grupelor Ligii Campionilor.

Oltchim a dominat tot meciul, chiar dacă începutul a fost mai dificil. Lada a condus cu 2-1, dar vâlcencele au întors scorul la 5-2 (min. 7). În prima repriză, Oltchim a avut şi cinci goluri pe tabelă (14-9, 16-11), dar la pauză avantajul era de doar patru, 16-12. În partea secundă, Lada a avut două moment bune, în care s-a apropiat la trei goluri (21-18, 23-20), în rest fetele lui Gheorghe Tadici au controlat jocul şi diferenţa a fost din ce în ce mai mare, chiar şi de 11 goluri (35-24), dar rusoaicele au marcat de două ori în ultimul minut şi scorul final a fost 35-26.

Pentru Oltchim au marcat Stanca – 8 goluri, Maier – 7, MeiroÅŸu – 7, BeÅŸe – 6, Olteanu – 4, LecuÅŸanu – 2, Ţăcălie – 1, iar pentru Lada au punctat Postnova – 6, Davidenko – 6, Vinogradova – 5, Mocialina – 3, Klimova – 2, Kurbanova – 2, Boldireva – 1, Cernoivanenko – 1.

În clasament, Oltchim a urcat pe primul loc cu 3 puncte (2 jocuri), urmată de Gyor, 2 p (1 j), Nurnberg, 1 p (1 j), Lada, 0 p (2 j).

Oltchim va susţine următorul joc la Gyor, pe 23 februarie.